
konać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Jeździć na szkolenia i poznawać nowe
Nadszedł ten czas w roku, w którym wielu młodych ludzi staje przed wyborem kierunku studiów. Warto zdecydować się na przyszłościowy zwód, który będzie nie tylko przynosił satysfakcję z pracy, ale także będzie się wiązał z wysokimi zarobkami.
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wciąż bardzo popularne w Polsce. Trzeba mieć bardzo dużo punktów, aby się na nie dostać. Warto jednak próbować. Wybierając ten zawód należy pamiętać, że stomatolog musi ciągle się dokształcać. Jeździć na szkolenia i poznawać nowe techniki i metody leczenia. Dentysta powinien mieć także wysokie zdolności manualne. Studia na tym kierunku trwają pięć lat. Ważna na nich jest nie tylko nauka teorii, ale także praktycznych umiejętności. Po ukończeniu studiów można założyć swój gabinet dentystyczny. Ważne jest, aby dentysta miał oprócz umiejętności i wiedzy, również wysokie kompetencje społeczne. Nawiązywanie pozytywnej relacji z klientami jest bardzo ważne i owocuje pozytywnymi opiniami. Właściciel gabinetu, dbając o jego renomę, zapewni sobie stałych klientów i nigdy nie będzie musiał martwić się brakiem pracy i zarobku.
Podczas wizyty kontrolnej która powinna odbywać
Mijają bezpowrotnie czasy, kiedy to obawialiśmy się wizyt u lekarzy stomatologów. Świadomość ludzi wzrasta, rośnie również poziom ekonomiczny w naszym kraju, dlatego coraz więcej ludzi korzysta z opieki medycznej. Wizyta w gabinecie dentystycznym nie kojarzy się nam z bólem, wierceniem i opuchlizną. Nowoczesne wyposażenie, coraz większa wiedza lekarzy oraz najnowsze technologie pozwalają na całkiem bezbolesne wizyty. Coraz częściej też staramy się regularnie stawiać się na wizyty kontrolne. Jeśli dbamy o zęby, stosujemy profilaktykę - mycie oraz nitkowanie zębów - możemy być pewni, że będziemy mniej czasu spędzać na fotelu dentystycznym. Podczas wizyty kontrolnej, która powinna odbywać się raz w roku, dentysta zrobi przegląd jamy ustnej, zbada czy nie wdała się próchnica i w razie potrzeby zdejmie kamień z zębów. W przypadku wystąpienia próchnicy na niewielkim obszarze zęba - możemy być pewni, że stomatolog jedynie wyczyści powierzchnię zęba oraz zaklei go za pomocą plomby. Jeśli zaś nasze zęby są zaniedbane, długo odwlekaliśmy wizytę - gabinet dentystyczny będzie miejscem, które trzeba będzie odwiedzać nieco częściej.